Mustafa Karasu : 'AKP faşizmine karşı ayağa kalkalım, mücadeleyi yükseltelim'

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, “Erdoğan liderliğinde Türkiye faşizmin zirvesini yaşarken Kürt halkına dönük yürütülen savaşın boyutu da tüm muhalif kesimleri içine alacak biçimde büyütüldü. Kürdistan’daki belediyelere Kayyum atanıp eşbaşkanları tutuklanırken, özgür basın susturulurken, Türkiye’deki muhalif basın ve tüm farklılıklar da susturuluyor” dedi.

AKP’nin faşist bir rejim kurma yolunda ilerlemek istediğine dikkat çeken Karasu, bu faşist iktidarı engellemenin tek yolunun demokrasi cephesinin ortak mücadelesi olduğuna vurgu yaptı. Kürdistan’daki belediyelere Kayyum atanması ve belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasına da değinen Karasu, “Bu saldırılar karşısında Kürt halkı onuruna ve gururuna sahip çıkmalıdır” dedi.

‘ERDOGAN VE AKP TÜRKİYE’NİN YENİ KURUCU LİDERİ VE PARTİSİ OLMAK İSTİYOR’

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Karasu, konuşmasına şöyle devam etti:

“AKP iktidarı on dört yıllık sürede muhalifleri tasfiye ede ede bugünlere geldi. Aslında Erdoğan’ın başından beri bir hedefi vardı. Türkiye’yi mezhepçi ve milliyetçi temelde yeniden dizayn etmek, yani milliyetçi, mezhepçi, otoriter ve hegemonik faşist bir rejim kurmayı hedefliyordu. Kendi iktidarını güçlendirmek için muhalifleri tek tek etkisizleştirerek kendini hegemon güç haline getirmek istedi. Erdoğan ve AKP Türkiye’nin yeni kurucu lideri ve partisi olmak istiyor. Nasıl ki Atatürk cumhuriyeti kurmuş, kurucu parti ve lideri olmuş ise Erdoğan onları aşarak yeniden Türkiye’yi mezhepçi bir biçimde şekillendirmek istiyor. Aslında bu 12 Eylül’ün bir hedefiydi. 12 Eylül, siyasal İslam’ı sistem içine alarak Türkiye'yi dizayn etmek istiyordu. O günden bugüne hem Fethullahçılar hem AKP devlet tarafından adım adım sistem içerisine alındı. Bu yönüyle bir devlet projesiydi ama diğer taraftan da AKP iktidarı, Tayyip Erdoğan devletin siyasal İslam’ı sistem içerisine alma projesinden yararlanarak aslında tümüyle sisteme hakim olan bir yaklaşımla hareket etti. Bugün geldiği noktada hemen hemen bütün muhalifleri etkisizleştirmiş durumdadır. Siyasal İslam’ın kendi içinde de çatışma vardı. Fethullahçılar mı sisteme hakim olacak, yoksa Erdoğan ve ekibimi hakim olacak. O aslında netleşti. Erdoğan siyasal İslam içindeki çekişmeyi, iktidar mücadelesini kendi lehine sonuçlandırdı. Şimdi önünde sadece Kürtler ve demokrasi güçleri kalmış durumda. Demokrasi güçleri içinde bir kesimi zaten etkisizleştirdi. Şimdi önünde sadece Kürtler var ile demokrasi güçleri var ve şimdi bunlara yönelmiş bulunuyor.”

‘AKP-ERDOĞAN’IN KENDİSİ TASFİYE OLACAK’

Erdoğan’ın Kürtlere ve Türkiye’de yaşayan tüm muhalif kesimlere dönük başlattığı savaşı da değerlendiren Mustafa Karasu “Bunları tasfiye etmek ve ezmek içinde klasik faşist yöntemleri deniyor. Bütün faşist iktidarlar gibi, bütün faşist güçlerin yeni bir hegemonik sistem kurma döneminde yaptıkları gibi hep dış düşmanlar yaratmak, toplumun dikkatini dışarı yöneltmek ve bu temelde içte muhalifleri ezip kendini hakim kılma politikasıdır. AKP iktidarı bunu Suriye’de, Irak’ta uyguluyor. Her gün dışa yönelik mesajlar veriyor, dış tehditler yapıyor. Bunları içerde Kürtleri ve demokrasi güçlerini ezmek için yapıyor. Bu konuda da bazı adımlar atmış durumdadır, kendince kazanımlar sağladı. Neredeyse bütün muhalifleri etkisizleştirecek bir ittifak kurdu ve çevresinde bir güç de topladı. Şimdi saldırılarını artırmış bulunuyor. Bu saldırılarını artırması bir yönüyle de güçsüz yanıdır. Şu anda Türkiye'nin tarihsel gelişimi, Ortadoğu’nun ve dünyanın durumu aslında AKP iktidarının Türkiye'de hakim olacağı bir zemin bırakmış durumda değil. Bölgedeki gelişmeler AKP iktidarına destek vermiyor. AB, ABD, içerde halklarla sorunları var, ekonomik sorunları giderek ağırlaşıyor ve Kürtlerle tam kavgalı. AKP- Erdoğan şunu da görüyor; eğer gerçekten hakim ve hegemon olmazsa kendisi tasfiye olacak” dedi.

ZAYIFLIĞINI GİDERMEK İÇİN BÜTÜN SESLERİ SUSTURUYOR

Türkiye'nin geldiği noktayı vurgulan Karasu, şunları dile getirdi: “Artık 1977’lerdeki gibi ya da 90’lardaki Adalet Partisi gidecek CHP gelecek ya da Doğru Yol Partisi gidecek CHP gelecek ya da başka bir koalisyon iktidarı gelecek, Türkiye şu anda böyle bir siyasal süreçten geçmiyor. Türkiye mevcut durumda ya demokratikleşecek ya da AKP etrafında gerçekleştirdikleri faşist iktidarla Türkiye'de milliyetçi, mezhepçi, hegemonik bir sistemi oturtacak. Bundan başka yol yok. Bunu demokrasi güçlerinin ve halkların görmesi gerekiyor. AKP, bunun için savaş açtı. 2014’te savaş kararı aldı. Kürt halkı bu gerçeği görmeli. İki yıl önce MGK’da karar alındı. Kürt halkının özgürlük mücadelesini ezmek ve demokratik güçlerini tasfiye etme kararı alındı. Çünkü Kürtler Rojava’da, Başur’da, Bakur’da güçlendi, Kürtler Türkiye’de demokrasi güçleri ile ittifak yaptı ve güçlendi. Bu durum AKP iktidarının sonunu getirecekti. Sadece AKP iktidarının değil, Türkiye'deki tekçi ve hegemonik sistemin sonunu getirecekti. Bu bakımdan Kürt halkına ve demokrasi güçlerine karşı saldırma kararı aldı

Bu Video Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Köşe Yazıları

Arşivde Ara