MKP Savaşçıları Şiar ve Fırat sonsuzluğa uğurlandı

MKP Savaşçıları Şiar ve Fırat sonsuzluğa uğurlandı

Dün Dersim/Hozat’ta ölümsüzleşen iki MKP/HKO gerillası, Fırat Kasun (Şiar) ve Uğur Yalçın (Fırat)’ın cenazeleri aileleri ve yoldaşları tarafından Malatya Adli Tıp Kurumu’ndan alındıktan sonra Dersim’e getirildi.

Dün Dersim/Hozat’ta ölümsüzleşen iki MKP/HKO gerillası, Fırat Kasun (Şiar) ve Uğur Yalçın (Fırat)’ın cenazeleri aileleri ve yoldaşları tarafından Malatya Adli Tıp Kurumu’ndan alındıktan sonra Dersim’e getirildi. Polis ve asker ablukasında Dersim’e getirilen cenaze konvoyu sık sık durdurularak askerler ve polis tarafından kimlik kontrolü yapıldı ve kimliklerin fotoğrafları çekildi. Uğur Yalçın’ın cenazesi, Hozat’a bağlı kilise köyüne, Fırat Kasun’un cenazesi ise Merkez’e bağlı Pilveng köyüne götürüldü.  

Köyü olan Pilvenk’e cenazesi getirilen Fırat Kasun burada yapılan cenaze töreni ile sonsuzluğa uğurlandı. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan cenaze törenininde Fırat Kasun’un mücadelesini anlatan Kirmaci bir konuşma yapıldı. Köy meydanında yapılan törenin ardından Fırat Kasun’un cenazesi omuzlarda ve sloganlar eşliğinde köy mezarlığına götürülerek alkış ve sloganlarla toprağa verildi. Cenaze törenine HDP Dersim milletvekili Alican Önlü’de katıldı.


MKP/HKO Savaşçılarından Uğur Yalçın(Fırat) bugün  Saat 12.00’de Hozat Cemevinde alınan cenazesi kalabalık bir konvoy eşliğinde yola çıktı. Hozat çıkışında yığınak yapan Jandarma ve Polis kitleye GBT kontrolü yaptı. Kilise Köyü’ne getirilen Uğur Yalçın’ın cenazesi burada yapılan dini işlemlerin ardından omuzlarda kavga sloganlarıyla köy mezarlığına götürüldü.
Mezarı başında yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Uğur Yalçın(Fırat) kavga sloganları ve marşlarla toprağa verildi. Mezar başında kitle ‘’Anaların öfkesi katilleri boğacak, Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya, Yaşasın Partimiz Maoist Komünist Partisi’’ sloganları attı.
Yapılan cenaze törenine HDP Dersim milletvekili Alican Önlü’de katıldı.

Son Güncelleme: 20 Ağustos 2017 21:10

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Köşe Yazıları

Arşivde Ara