‘Dersim Osmanlı’dan bu yana yakılıyor’

‘Dersim Osmanlı’dan bu yana yakılıyor’

TV10’un yeniden açılması talebiyle yapılan eylemde konuşan Munzur Çevre Derneği Yöneticisi Mehmet Soylu, Dersim ormanlarının Osmanlı’dan bu yana yakıldığını söyledi.

TV10’un yeniden açılması talebiyle yapılan eylemde konuşan Munzur Çevre Derneği Yöneticisi Mehmet Soylu, Dersim ormanlarının Osmanlı’dan bu yana yakıldığını söyledi. 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV10 çalışanlarının televizyonlarının tekrardan açılması için başlatmış olduğu eylemin 46’ncısı Galatasaray Meydanı’nda devam etti. Eyleme, sanatçı Ali Baran, Cumartesi insanları ve Alevi örgütleri destek verdi. “Alevilerin sesi TV10 Susturulamaz” pankartı ve “Özgür basın susturulamaz” dövizleri taşındı. 

‘HUKUKİ DAYANAĞI YOK’

Eylemde ilk olarak konuşan TV10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin, OHAL İnceleme Komisyonuna TV10, Hayatın Sesi TV, İMC TV gibi televizyonların başvuramadığını hatırlatarak, gerekçenin ise, KHK’de isimlerinin geçmediği Başbakanlığa bağlı komisyon tarafından kapatılmaların gerekçe gösterildiğini dile getirdi. 

Kanallarının kapatılmasının hiçbir hukuki dayanağının olmadığını dile getiren Büyükşahin, “Siz televizyonlarımızı kapatabilirsiniz. Gazetecileri tutuklayabilirsiniz. Ama sanmayın ki toplum bunlara eyvallah diyecek” dedi. 

‘OSMANLI’DAN BERİ YAKIYORLAR’

Büyükşahin’in arından söz alan Munzur Çevre Derneği Yöneticisi Mehmet Soylu ise, 2 gün önce Dersim’den döndüğünü belirterek, Dersim’deki yangınların bugüne dair bir durum olmadığını Osmanlı’dan bu yana yakıldığını dile getirdi. Soylu, yöneticilere ormanları ve yaşam alanlarını yakmaktan vazgeçme çağrısında bulundu.

Eylem, sanatçı Ali Baran’ın sunduğu türküleriyle son buldu.

DİHABER
Son Güncelleme: 20 Ağustos 2017 21:12

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Köşe Yazıları

Arşivde Ara