Harput Süryani Kilisenin Duvarındaki Mozaiğe Sprey Boya ile Yazı Yazıldı

Harput Süryani Kilisenin Duvarındaki Mozaiğe Sprey Boya ile Yazı Yazıldı

Elazığ’da 1800 yıldır ayakta duran Kadim Meryem Ana Kilisesi’nin duvarında yer alan mozaiğin üzerine sprey boya ile yazı yazıldı.

Harput Kalesi’nin doğusunda yer alan M.S. 2. yüzyıl eserin olan Süryanilere ait Kadim Meryem Ana Kilisesi’nin duvarında bulunan mozaik üzerine sprey boya ile yazı yazılarak tahrip edildi. Anadolu’nun en eski mabetlerinden biri olan Meryem Ana Kilisesi’ndeki bu üzücü durum duyarlı vatandaşların tepkisine neden oldu. Elazığ Müze Müdürlüğü ile iletişime geçen vatandaşlar, mozaik üzerinde yer alan yazıların bir an önce temizlenmesini istedi.

elazigda-suryani-kilisenin-duvarindaki-mozaige-sprey-boya-ile-yazi-yazildi-2

Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi
Harput Kalesinin doğusunda yer almaktadır. Batı duvarını kalenin kaya kütleleri teşkil ettiğinden kilise, kalenin kayalıkları içine gömülmüş gibidir. Anadolu’nun en eski mabetlerinden biri olan Meryem Ana Kilisesi, Kızıl Kilise, Süryani Kilisesi ve Yakubi Kilisesi adlarıyla da anılmaktadır. M.S 179 yıllarında inşa edildiği sanılan binanın, ilk olarak kaledeki putperestler tarafından putların saklanması için kullanıldığı, Yakubi Hiristiyanları’nın daha sonra burayı kiliseye çevirmiş oldukları düşünülmektedir.

Meryem Ana Kilisesi, günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş sadece ülkemizin değil dünyanın önemli kültür miraslarından birisidir. Bu kilise, M.S. 1135, 1179 ve 1262 yıllarında onarım görmüştür.

arkeolojihaber.net Fotoğraf: Emre Belken

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Köşe Yazıları

Arşivde Ara