Sakine Cansız’ın anıt mezarı tahrip edildi

Sakine Cansız’ın anıt mezarı tahrip edildi

Paris’te öldürülen Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız’ın Dersim'deki anıt mezarı kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tahrip edildi.

Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile birlikte öldürülen Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız’ın anıt mezarı tahrip edildi. Kent merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Dersim Asri Mezarlığı’nda bulunan anıt mezarda inşa edilen 3 metre yüksekliğindeki duvarda Cansız’ın fotoğrafı ile yıldız ve güvercin kanatları bulunuyordu. Anıt mezara yapılan saldırıda duvardaki güvercin kanatları ile yıldız sökülmek istendi. Mermer duvara monte edilen çam ağacından yapılma kanatların sökülmemesi üzerine sert bir cisim ile güvercin kanadının bir kısmı ve yıldız sembolü kırıldı. 

Konuya ilişkin görüştüğümüz Dersim Asri Mezarlığı’ndaki görevli, anıt mezara yapılan saldırıyı mezarın etrafına düşen taşlardan fark ettiklerini söyledi. Görevli, mezarlığın 500 metre ilerisinde askeri kontrol noktası olduğuna dikkat çekerek, saldırının gece yarısı yapıldığı ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti. Görevli, kimin veya kimlerin ne amaçla saldırıyı yapmış olduğunu bilmediklerini sözlerine ekledi. 

DİHABER

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Köşe Yazıları

Arşivde Ara