Munzur’u yok edecek karar: Danıştay’a rağmen özelleştirme ve kamulaştırma

Munzur’u yok edecek karar: Danıştay’a rağmen özelleştirme ve kamulaştırma

Danıştay’ın üç yıl önce “Milli parkta ekolojik denge bozulamaz” diyerek iptal ettiği Munzur Vadisi’ndeki baraj ve HES projesi için Ovacık’ta 81 bin 40 metrekarelik alan özelleştirme kapsamına alınarak satışa çıkarıldı

Danıştay’ın üç yıl önce “Milli parkta ekolojik denge bozulamaz” diyerek iptal ettiği Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yapılmak istenen Konaktepe Barajı ile iki adet HES projesi yeniden tehdit altına girdi. Bakanlar Kurulu, EPDK’nin yeniden ön lisans izni alması üzerine Ovacık’taki 81 bin 40 metrekarelik alanı özelleştirme kapsamına alarak satışa çıkardı.

Maliye Bakanlığı Milli Emlak memurları da barajın yapılacağı alanda kamu tüzel kişiliğine ait köy meydanı, mezarlıklar, köy konağı, okullar ve yeşil alanların kamulaştırma işlemlerini bitirdi.

Danıştay “Milli Park’ta ekolojik denge bozulamaz” demişti

Dihaber’in haberine göre; Munzur Vadisi’ne yapılmak istenen Konaktepe Barajı ve Konaktepe HES I ve II için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca 2010’da Konaktepe Elektrik Üretim A.Ş.’ye Elektrik Üretim Lisansı verilmişti. Dersim Baro Başkanı Barış Yıldırım, yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açmıştı.

Danıştay 13. Dairesi, Munzur Vadisi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı’nın onaylanmadığı, “milli park” niteliğini taşıyan Munzur Vadisi’nde su kaynaklarının kullanımı ve işletilmesinin yasak olduğu, kamu yararı olmadığı gerekçeleriyle yürütmeyi durdurmuştu.

EPDK ve şirketin karara itirazı da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddedilmişti. “Munzur Vadisi’ndeki baraj ve HES’lerde ÇED aranması şarttır” diyen Danıştay EPDK elektrik üretim lisansını iptal etmişti.

Bakanlık talanda ısrar etti, dava sürerken özelleştirme ve kamulaştırma kararı çıktı

Danıştay’ın kararına karşın Çevre ve Orman Bakanlığı, Munzur Vadisi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı’nı imzalayarak baraj ve HES projelerinde “üstün kamu yararı bulunduğu ve enerji ihtiyacının yerli başka kaynaklardan karşılanmasının mümkün olmadığı” yönünde bir karar çıkardı.

İmar planlarına karşı açılan dava İdare Mahkemesi’nde devam ederken, barajın gövde inşaatının planlandığı Torunoba köyü ve çevresindeki köyde ve tüzel kişiliğe ait 26 kilometrekarelik alanda Maliye Bakanlığı Milli Emlak memurları tarafından kamulaştırma işlemleri yapıldı. Kamulaştırma kararı alınan alanda köy meydanı, çeşme, okul, köy konağı, mezarlıklar, yeşil alanlar ve arazi toprakları da yer aldı.

Maliye Bakanlığı ayrıca Ovacık ilçesindeki 81 bin 40 metrekarelik alanı da özelleştirme kapsamına alarak satışa çıkardı.

Milli Park baraj tehdidi altında

Munzur Vadisi Milli Parkı, Dersim-Ovacık arasında uzanan Munzur Vadisi’nde, 42 bin hektarlık bir alan 1971 yılında Milli Park olarak ilan edildi. Bu bölgenin milli park olarak ilan edilmesinde etken olan başlıca veriler arasında, başta akarsu kaynakları ve gözeler olmak üzere zengin doğal özellikler, endemik bitki ve yöreye özgü hayvan türleri ile zenginleşen bitki örtüsü ve yaban hayvanları geliyor.

Alevilik inancı bakımından ibadet merkezi olan ve yöre mitolojisinde önemli bir yer tutan ve doğal güzellikleriyle ünlü Munzur Vadisi, 55’i sadece Munzur’da 227’si Türkiye’de yetişen bin 518 bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Munzur Alası, Çengezli Boynuzlu Keçi, Bezuvar Dağ Keçisi, Ur Kekliği gibi çeşitli endemik fauna türlerini barındırıyor.

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Köşe Yazıları

Arşivde Ara