Bu özgürlük kavgası bitmez

Bu özgürlük kavgası bitmez

Paris'te katledilen Sakine Cansız'ın anıldığı Dersim'de konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak, "Bu özgürlük yürüyüşü, bu kavga sonsuza kadar devam edecek. Sen rahat uyu, sen rahat uyu yoldaşım ardından milyonlar var" diyerek, Sakinelerin başlattığı mücadele ve kavganın özgürlük gelene kadar devam edeceğini söyledi.

Paris'te katledilen Sakine Cansız'ın anıldığı Dersim'de konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak, "Bu özgürlük yürüyüşü, bu kavga sonsuza kadar devam edecek. Sen rahat uyu, sen rahat uyu yoldaşım ardından milyonlar var" diyerek, Sakinelerin başlattığı mücadele ve kavganın özgürlük gelene kadar devam edeceğini söyledi.

Fransa'nın başkenti Paris'te 9 Ocak 2013 tarihinde katledilen PKK'nin öncü ve kurucularından Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Avrupa Kürt Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez Dersim'de KJA öncülüğünde anıldı. Sanat Sokağı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi Seyit Rıza Meydanı'na kadar yürüyüş düzenledi. Yürüyüş boyunca, "Özgürlük aşkınız mücadele gerçeğimizdir 9 Ocak Paris, 4 Ocak Silopi katiller aynı hesabı sorulacak" ve "Direnişte ısrar komploya cevaptır" pankartını ve katledilen kadınların fotoğraflarının bulunduğu dövizleri taşıyan kitle, "Sakine yoldaş ölümsüzdür", "Jin jiyan azadî" sloganları attı.

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gülten Kışanak Cansız'ın kardeşi Nesibe Cansız'ın da yer aldığı yürüyüş sonrası Seyit Rıza'nın heykelinin önünde çıralar yakıldı.

Ardından araçlara binen kitle Sakine Cansız'ın mezarının bulunduğu Asri Mezarlığı'na geçti. Cansız'ın mezarı başında toplanan yüzlerce kişi, "Sara yoldaş ölümsüzdür", "Biji Serok Apo" sloganları attı. Kitle Cansız'ın mezarına karanfiller bıraktı. Sonra "Çerxa Şoresê" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Cansız ve arkadaşlarının yaşamı ve verdikleri mücadeleye dair yapılan kısa konuşmanın ardından mumlar ve çıralar yakıldı.

'Ya özgürlük, ya özgürlük, ya özgürlük'

Dersim Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun, "Buradan sesleniyoruz bizler sizin imhalarınıza katliamlarınıza yok saymalarınıza karşı topyekün direnişi sergileyeceğiz. Bugüne kadar özgürlük uğruna bedeller ödedik eğer tekrar gerekirse ödemeye hazırız. Ya özgürlük, ya özgürlük, ya özgürlük diyerek kadın sistemini geliştirerek size karşı diz çökmeyeceğiz. Sakineler Ronahi'ler, Rojbin'lervar oldukça bu mücadele devam edecektir" dedi. Cansız'ın dayısı Hüseyin Yıldırım, Sakine'nin verdiği mücadeleye ve Kürt kadınları üzerinde yarattığı etkiye işaret etti.

'Katili ve arkasındakiler tanıyoruz'

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, "Seni katledenler bizden ayıracağını sandılar. Sen hiçbir zaman bizden ayrılmadın. Hiçbir kurşun seni öldüremez, hiçbir cellat seni öldüremez. Dersim'in dağlarında nasıl ki sizin özgürlük mücadelenizi bitiremedilerse bundan sonra da bitiremeyeceklerdir. Tabi ki bizler katilin ve arkasındakilerin, katili oraya gönderilmesini sağlayarak suç işleyenlerin cezalandırılmasını ve yargı önünde hesap vermesi için mücadele edeceğiz. Bu katiller yargı önüne çıkmasa da halkın vicdanında zaten mahkûm oldular" diye konuştu.

'Ardında milyonlar var'

Kürt halkına bir kez daha Dersim 38'in yaşatılmaya çalışıldığını dile getiren Kışanak, "Bize bir kez daha Amed zindanındaki vahşeti yaşatıyorlar, ölümü, sürgünü ve vahşeti sunuyorlar. Bugün burada çıralarımızı yaktık Alevi inancında bunun aydınlığa olan umut ve aydınlık olduğunu söylenir. Alevilerin karanlığa karşı hep mumlarını ve çıralarını yakarak karanlığa asla teslim olmayacaklarını söyledi. Bu özgürlük yürüyüşü bu kavga sonsuza kadar devam edecek. Sen rahat uyu, sen rahat uyu yoldaşım ardından milyonlar var" ifadesinde bulundu.

En son konuşan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ise tüm saldırılara karşı direnişin Sakine Cansız'ın öncülüğünde gelişen mücadeleyle devam ettiğini belirtti.

Anma dağıtılan niyazlar ve yakılan çıralarla son buldu.

Son Güncelleme: 10 Ocak 2016 13:07

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Köşe Yazıları

Arşivde Ara