Sara, Rojbin ve Ronahi Hewlêr’de anıldı

Sara, Rojbin ve Ronahi Hewlêr’de anıldı

Paris'te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ve 4 Ocak'ta Silopi'de katledilen Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar Hewlêr'de düzenlenen seminerle anıldı.

Hewlêr'de dün Aydınlanma Salonu'nda düzenlenen seminerle 9 Ocak 2013 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'te katledilen 3 devrimci Kürt kadını Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez anıldı. 'Sakine'nin mücadelesi Kürt kadınının özgürlüğünün sesidir' şiarıyla gerçekleştirilen seminerde ayrıca 4 Ocak tarihinde Türk devleti tarafından Silopi'de katledilen 3 Kürt siyasetçi kadın Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar da anıldı. 

Çok sayıda kişinin katıldığı seminer, tüm Kürdistn şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Seminerde konuşan RJAK üyesi Tara Hisen, Sakine Cansız'ın Kürt halkının devrimindeki mücadelesine ve yerine dikkat çekerek şunları söyledi: “Sakine Cansız yoldaş, tüm yaşamı boyunca yoldaşları için hep öncü oldu ve her zaman kadın devrimi için öncülük yaptı. Sakine Cansız'ın şahadeti Kürt halkının devrimi ve özellikle de Kürt kadın devrimi için büyük bir kayıp olmuştur.”

Tara Hisen'in konuşması ardından Sakine Cansız'ın yaşamı ve mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Son Güncelleme: 10 Ocak 2016 12:29

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Köşe Yazıları

Arşivde Ara